Porovnání sekačky se sběrem, mulčováním a výhozem

Rozhodujete se, zda budete při sekání trávy používat sběr, mulčování nebo výhoz posečené trávy.

Šířka a způsob sečení jsou rozhodující faktory pro rychlost sečení!

Sběr – Příklad  1:  Při  šířce  záběru  42  cm  můžete  posekat  cca  600  m²  trávníku  během  1  hodiny,  a to včetně 10 až 12 vyprázdnění sběrného koše.

Mulčování nebo výhoz – Příklad 2: Mulčování nebo výhoz: při šířce záběru 42 cm můžete posekat cca 900 m² během 1 hodiny.

Kolik m² můžete posekat během 1 hodiny?

Níže uvedený obrázek Vám poskytuje přehled o maximální velikosti travnaté plochy na šířku záběru, jakou můžete posekat během jedné hodiny.

porovnání sekačky

obrázek: Cub Cadet

 

Ne ale pro všechny trávníky se hodí mulčování nebo boční výhoz.

Sekačky s bočním výzem najdou uplatnění u méně udržovaných a větší travnatých plochách , například u průmyslových objektů apod.

Mulčování se dá využít v parcích i na zahradě. Ale pozor na tvoření travní plsti. Zejména na okrasném trávníku na zahradě je třaba mulčování používat opatrně, aby trávník nezaplnila plsť. Při mulčování se musí sekat jen malé přírůstky, aby bylo odpadu co nejméně a stihl se postupně rozkládat.

Tipy pro správné mulčování:

  • Obvyklá délka sekané trávy je max. do 2 cm ( spíše méně ). Vzrostlý trávník by měl být dlouhý od 6 cm do 4 cm
  • Používejte ostrý nůž
  • Nesekejte mokrou trávu
  • Nastavte maximální rychlost motoru
  • Pohybujte se pouze rychlostí chůze
  • Pravidelně čistěte vnitřní mulčovací klínovou skluznici, vnitřní prostor sekačky a nůž

Pozor!

Travní plsť má rozhodující vliv na výskyt houbových chorob v trávníku, na mech v trávníku a dá říci na jeho postupné udušení.

Pokud se organické zbytky v trávníku nestihnou rozložit je nutné je odstraňovat mechanicky. Na menších pozemcích můžeme použít vertikutační hrábě. Pro odstranění plsti z trávníku se používá vertikutátor. Více o vertikutaci si přečtěte na webu travnik-vertikutace.cz 

úvodní foto: promo25