Sečení trávníku na podzim. Kdy sekat trávník naposledy?

Nedá se říci konkrétně přesný termín.  Kdy sekat trávník naposledy? To je těžká otázka.

Termín může být na přelomu října a listopadu, může to být v půlce listopadu nebo na konci listopadu … Vše záleží na aktuální teplotě a vývoji počasí.  Naposledy sečeme trávník, když hrozí, že výrazně klesnou teploty. A budou se blížit k nule. Trávník přestává růst.

Jaké je správná výška poslední seče? Nejčastěji se uvádí výška 5 cm. Tedy o trochu více než v průběhu roku. Můžeme na to trávník trochu připravit.

Na podzim proto neměňte výšku trávníku o více než 10-15 %. Od počátku října udržujte trávník na plus mínus stejné výšce bez větších výkyvů. Každá radikální změna výšky trávníku bude k horšímu. Udržujte trávník přibližně pořád stejně vysoko.

Pozor na extrémy. Když ho pokosíte příliš nízko, skalpujete ho a trávník bude náchylnější na vymrznutí a na plísně. Necháte-li ho vysoko ( 8-10 cm ) najdete ho na jaře třeba už přerostlý, pak vám bude zbytečně dlouho trvat, než ho dostanete do kondice.

A nezapomeňte! Trávník by měl přezimovat čistý. Před zimou trávník vyhrabte. Žádné listí, spadlé ovoce a jiné vegetační zbytky. Připomínám také na podzimní hnojivo.

Čistý trávník = prevence proti plísním.

Dalším preventivním zásahem proti plísni sněžné je postřik fungicidem. Nejčastěji se používají přípravky s účinnou látkou azoxistrobin nebo iprodion. Přípravky se aplikují na konci podzimu, když jsou teploty nad 10 stupňů.

Přečtěte si také:

Jak správně zazimovat sekačku

3 tipy před koupí nové sekačky

Stříhání a vyžínání na zahradě