Jak dávkovat Roundup 

Tento přípravek je velmi známý a na zahradách se používá k hubení nežádoucích rostlin, například na cestičkách, okolo chodníků a podobně, další je ho využití ve “vyčištění ploch” od plevelů před výsevem. 

Jde o tzv. Totální herbicid, neselektivní herbicid, a zjednodušeně řečeno: likviduje vše zelené, na co ho aplikujete. Roundup hubí vzešlé plevele přes listovou plochu a je rozváděn pletivy přímo až do kořenů rostlin. Díky tomu dokáže přípravek Roundup vyhubit i vytrvalé plevele nebo těžko hubitelné hluboko kořenící plevele, jako je například křídlatka, bolševník, pýr plazivý, svlačec, pcháč. 

Vždy při aplikaci postupujte dle návodu a dávkování, které je uvedeno na etiketě přípravku. 

Jak dávkovat Roundup 

Roundupů je několik variant, s různým množství účinné látky glyphosate (glyfosát), tím se i liší dávkování. 

Nejběžnějším je Roundup Flexi, které seženete ve všech hobby marketech a zahradnictvích. Je v balení 140, 280 a 540 ml. Toto hobby balení mám nižší obsah účinné látky než jeho jiné varianty, které se používají v zemědělství. 

Roundup Flexi – účinná látka 

Glyphosate-IPA 170 g/l 

Dávkování Roundup Flexi 

60-120 ml přípravku, 2 l vody /100 m2,  

to znamená, že uvedené množství přípravku Roundup Flexi rozmícháte ve dvou litrech vody, tento roztok pak aplikujete postřikovačem na 100 metrů plochy. 

 

Další variantou, kterou je možné sehnat je Roundup klasik Pro v 1 litrovém balení. Jiné varianty, například Roundup Flex a Roundup Biaktiv jsou určena pouze pro profesionální použití v zemědělství a v komunálních službách, kde je již při nákupu vyžadováno Osvědčení o odborné způsobilosti. 

Dávkování Roundup Klasik Pro 

Tato varianta má účinnou látku: glyfosát 360 g/l 

Dávkování je: 30-60 ml přípravku, 2 l vody /100 m2 

 

Aplikace přípravku Roundup 

Přípravek Roundup aplikujte vždy postřikovačem, nepoužívejte obyčejnou konev. Při kropení konví se kapky postřiku neudrží na listech a aplikace není účinná. 

Aplikujte vždy na listy a ostatní zelené části nežádoucích plevelů. Ošetřované rostliny mají být v plném růstu. Víceleté hluboko kořenící plevele nesmí být zakryty jinými plevely. Přes listy je rozváděn pletivy přímo až do kořenů rostlin. 

Při postřiku dodržujte bezpečnostní pokyny, jako jsou: 

  • Nevstupujte do ošetřených porostů před tím, než postřik zcela zaschne, zabráníte tak přenosu přípravku na jiné rostliny.  
  • Vždy zamezte zasažení zelených částí kulturních rostlin, ať už přímým postřikem nebo úletem postřikové mlhy!  
  • Postřikem nesmí být zasaženy necílové porosty v okolí ošetřované plochy. 
  • Neaplikujte za větru 
  • Neaplikujte za deště a těsně před deštěm. Po aplikaci by nemělo alespoň 6 hodin pršet. 
  • Aplikaci provádějte na suché rostliny plevelů. 
  • Kultivaci půdy je nejlépe provádět nejdříve po projevení se prvních příznaků účinku. Většinou se doporučuje počkat tak 10-14 dní po aplikaci, dle účinku a počasí. 
  • Aplikace přípravku Roundup neohrožuje následné plodiny, neboť přípravek nepůsobí přes půdu, ale jen přes list. 

 Podobně jako Roundup se používají a dávkují ostatní přípravky s účinnou látkou glyfosát, například Touchdown Quattro, Kaput, AgroKlasik a další. 

 

Tento návod je orientační vhled do problematiky. Při aplikaci se vždy řiďte pokyny na etiketě přípravku, která je vždy u každého balení přípravku Roundup. 

Tento záznam byl publikován v Články . Uložit odkaz do záložek.