Vybíráme zahradní traktor – 1. díl – Velikost záběru a motor

Zahradní traktor je díky své velikosti a množství použitelného příslušenství výkonný pomocník při údržbě velké zahrady a okolí domu.

Základní činnost pro kterou ho kupujeme sečení trávníku. Další jeho využití závisí na dokoupeném příslušenství.

Zahradní traktory jsou nabízeny v různých stupních výbavy, velikosti záběru a výkonu motoru. V této sérii článků projdeme vše okolo zahradních traktorů, tak aby to pomohlo pro správný výběr.

První díl je věnován velikosti záběru, druhý bude o konstrukci a vybavení zahradního traktoru a třetí o příslušenství, které lze dokoupit a rozšířit tak možnosti použití zahradního traktoru.

Velikost záběru

Zahradní traktory se využívají pro sečení trávníků o velikosti cca 700 m2. A pro volbu velikosti záběru platí následující jednoduché pravidlo:

Čím je plocha trávníku větší, tím je větší záběr zahradního traktoru a naopak.

 

Další parametr, který vstupuje do úvahy o šíři záběru, je členitost zahrady. Pro členité zahrady, kdy jsou okraje trávníku různě zatočeny, jsou v něm záhony nebo skupiny stromů a keřů, je vhodnější volit spíše menší záběr. A při výběru sledovat parametr: poloměr otáčení.

Motor

Výkon motoru u zahradních traktorů je většinou v rozmezí 6 kW u menších strojů až 13-15 kW u velkých zahradních traktorů. Motory jsou jedno nebo dvouválcové.

Výkon motoru přímo souvisí se šířkou záběru. Se šířkou záběru by měl výkon motoru stoupat. Menší traktory se záběrem 76 cm mají výkon okolo 6-7 kW. Zahradní traktory se velkým záběrem 107 cm a více mají výkon až 15 kW, tyto stroje pak zvládnou plochu až 5000 m2.

Příslušenství a výkon motoru

Pokud budeme používat příslušenství ( vozík, rozmetadlo, zahradní válec, shrnovač sněhu, … ) zvolíme výkon motoru větší než by odpovídal ploše trávníku. Větší výkon usnadní práci s různým příslušenstvím.

Profil pozemku a výkon motoru

Máme-li svažitý a nerovný pozemek opět volíme větší výkon motoru zahradního traktoru. Dále nám pomohou větší kola a uzávěrka diferenciálu.

Shrnutí

Čím větší plocha, tím větší záběr a výkon motoru

Svažitý a nerovný terén = větší kola a větší výkon motoru

Více příslušenství = větší výkon motoru

Další díl bude věnován konstrukci zahradního traktoru a jeho výbavě:  převodovka, diferenciál, způsob sečení, koš a další …

Úvodní foto: kasa.cz – traktor Cub Cadet 1024 KHJ

Pokračování – pokračujte zde ⇒ VYBÍRÁME ZAHRADNÍ TRAKTOR – 2. DÍL – KONSTRUKCE