18.3.2014

Jak vybrat sekačku

Typy sekaček (1)

Sekačka na trávu patří k základním strojům pro údržbu zahrady. Sekaček je několik základních typů. Její výběr musí pečlivý a musí odrážet naše potřeby a nároky.

Jak vybrat sekačku na trávu

Podle čeho vybíráme zahradní sekačku? Výběr sekačky se odvíjí od odpovědí na následující otázky:

 • Jaká je velikost plochy trávníku a jeho tvar?
 • Jaký máme typ trávníku?
 • Kdo a jak bude sekačku obsluhovat?
 • Jakou chceme výbavu sekačky ?

Dále se řeší typ a výkon motoru, značka sekačky.

Velikost plochy trávníku, jeho členitost a tvar

Plocha – základní parametr při výběru zahradní sekačky. Existuje přímá úměra ve velikosti plochy a velikosti ( záběru ) sekačky.

Většina výrobců sekaček uvádí následující doporučení ohledně velikosti plochy trávní a šíře záběru sekačky:

Do rozhodování jaký záběr sekačky zvolit, musíme zahrnout i tvar trávníku a jeho členitost. Kombinace velikosti, tvaru a členitosti trávníku má vliv nejen na šíří záběru, ale i na typ sekačky.

Menší plocha

Pro menší plochy se hodí ruční vřetenové sekačky nebo malé lehké elektrické sekačky.

Na střední a větší plochy

Na střední a větší plochy do 1000 m2 volíme zahradní benzínové sekačky s pojezdem, pro rozlehlejší plochy zvolíme zahradní traktor.

Menší,  hodně členitý pozemek

Je-li pozemek hodně členitý, s množstvím keřů a záhonům, je vhodné použít akumulátorovou sekačku nebo menší elektrickou sekačku. Jsou velmi lehké a je s nimi snadná manipulace. Navíc u akumulátorové sekačky nemusíme hlídat kabel.

 

Upozornění: sledujte co uvádějí výrobci jako šíři záběru. Většinou se šíře záběru sekačky a celková šíře sekačky nerovnají. Na trhu jsou dvě základní konstrukce:  Celková šíře sekačky je záběr + šíře koleček. U druhého typu je konstrukce upravena, kolečka jsou „zapuštěna“ a celková šíře sekačky se rovná záběru. Můžeme tedy jet kolečky po obrubě nebo těsně u zdi a trávník bude dosečen až do kraje.

Typ trávníku

Samozřejmě při výběru sekačky musíme vzít v úvahu typ trávníku, který budeme sekat.

Pro okrasný trávník zvolíme rotační nebo vřetenové sekačky. Pro ty nejlepší okrasné trávníky je jasnou volbou vřetenová sekačka, která je k trávníku nejšetrnější a střih je dokonalý.

Na louky, které sečeme 2-3 do roka vybereme lištovou nebo bubnovou sekačku. Zde se seče vysoká tráva a uvedené typy jsou na tuto činnost svou konstrukcí připraveny.

Pro obsekání záhonů, sečení okolo výsadeb nebo úpravu hran trávníku zvolíme vyžínače a trávníkové nůžky.

Základní typy sekaček

Ukázky základní typů sekaček. Podívejte se jak vypadá vřetenová sekačka, rotační sekačka nebo zahradní rider.

Vřetenová sekačka

Sečení trávníku pomocí vřetene. Velmi šetrné k trávníku. Pohon je ruční, elektrický nebo pomocí benzínového motoru.

Ruční vřetenová sekačka Gardena 400 C Benzínová vřetenová sekačka ALLETT Classic 14L Petrol

Rotační sekačka

Sečení pomocí rotujícího nože. Pohon pomocí elektrického nebo benzínového motoru. Možno využít také akumulátorové sekačky.

elektrická sekačka MTD 4218 E HW Motorová sekačka VeGA 46 HWXV

Inzerce:

 

Zahradní traktor a rider

Ideální pro velké a rozlehlé zahrady a velké trávníkové plochy.

Zahradní Traktor Cub Cadet 1018 AN Zahradní rider Cub Cadet CC 114 TA

Více o jednotlivých typech zahradních sekaček naleznete na samostatné stránce: Typy sekaček.

Jak vybrat  zahradní traktor? Průvodce výběrem zahradního traktoru je zde:

Obsluha sekačky na trávu

Při výběru sekačky nesmíme také zapomenout na toho kdo bude sekačku obsluhovat, na jeho námahu při sečení, na jeho zdraví. Proto je důležité si všímat následujících vlastností a parametrů.

 • Jak jsou ergonomicky tvarované rukojeti
 • Jak jdou nastavit rukojeti výškově
 • Z jakého materiálu jsou rukojeti a zda jsou něčím potažené

Myslete na své zdraví, sečení má být zábava. Myslete na to, ať Vás při sečení nebolí záda a ruce.

Zvolit sekačku s pojezdem nebo bez? Více podrobněji o této otázce je popsáno v článku: Sekačku s pojezdem nebo bez? Přečtěte si ho.

Výbava a konstrukce sekačky na trávu

 • Koš – porávnáváme jeho velikost ( objem )
 • Pojezd – ano/ne, u středních a větší ploch volíme sekačky s pojezdem
 • Kolečka – kvalitní sekakčky mají kuličková ložiska
 • Šasi – plastové, plechové nebo slitiny hliníku

Elektrické a akumulátorové sekačky mají šasi většinou plastové. Větší modely elektrických sekaček mají šasi kombinované s plechu a plastu. Elektrické sekačky jsou určeny pro menší zátěž a díky plastu jsou lehké a lehce ovladatelné.

Benzínové sekačky mají šasi plechové ( ocelový plech ). Plechové šasi je nejrozšířenější, nejčastěji u sekaček střední a vyšší třídy. Jeho kvalita je ale rozdílná. při výběru sekačky si prohlédněte její celkové provedení a zpracování.

Pro nejkvalitnější sekačky se většinou používá šasi ze slitin hliníku. Je lehčí něž ocelový plech, ale zároveň velmi odolný.

Z výbavy sekaček sledujeme také následující:

 • možnost a rozsah nastvení výšky sečení
 • velikost kol
 • možnost sečení bez koše a mulčování
 • ukazatel plnosti koše
 • typ startování, startéru
 • u zahradních traktorů jsou velmi důležité různé doplňky a příslušenství

Ukázka, jak může být sekačka vybavena, kde je na obrázku níže, kde popis sekačky Wolf-Garten – benzínová rotační sekačka řady Ambiente:

vybavení sekačky

zdroj: wolf-garten

 Motor

Tato položka ve výběru sekačky má rozhodující vliv na výkon sekačky, a tím náš výkon při sečení. A dále na náročnost údržby, způsob startování nebo celkovou životnnost sekačky.

Čím větší plochu trávníku bedeme sekat, tím potřebujeme sekačku s větší záběrem, a tím je potřeba mít výkonější motor sekačky.

Motor pohání sekací ústrojí, u větších sekaček také pojezd.

Motory pro sekačky rozdělujeme na:

 • elektrické ( napájení ze sítě, akumulátorové, hybridní)
 • benzínové

Elektrický pohon sekačky

Elektrické sekačky jsou napájeny ze sítě pomocí kabelu nebo akumulátorem, který dobíjíme. Elektrické sekačky mají menší výkon než benzínové. Jejich výhodou je nízká hmotnost, tichý provoz a snadná obsluha a údržba. U akumulátorových se navíc nemusíme při sečení bát o poškození kabelu.

Sledujeme parametr výkon, je udáván ve wattech [ W ]

 • Elektrické sekačky se využívají pro menší a členité plochy.

Benzínový motor sekačky

Typů motorů pro sekačky máme velmi mnoho. Doporučujeme vybírat sekakčky s motory od renomovaných výrobců, nejznámější jsou Briggs & Stratton, které využí řada výrobců sekaček nebo Honda.  Jde o kvalitní 4-taktní motory.

Velký důraz je v současné době kladen na používání technologií chránící životní prostředí, snižující spotřebu a hlučnost. Správným přístupem: Šetřit energii a chránit životní prostředí, se vyznačuje například inovativní technologie BluePower u sekaček Wolf-Garten.

Benzínový motor BluePower

Benzínový motor BluePower

Sledujeme parametr výkon motoru. Výkon je udáván v kW nebo HP. HP je jednotka koňské síly (horsepower),  někdy je uváděna německá skratka PH (Pferdestärke). Přepočet je následující: 1 kW = 1,34102 HP /zdroj: Wikipedie

Benzínový motor má větší výkon než elektrické sekačky. Sekačky s tímto pohonem využíváme pro střední a větší plochy trávníku. Benzínové sekačky jsou náročnější na údržbu. Je nutné kontrolovat a doplňovat provozní kapaliny. Důležitým parametrem u tohoto typu motoru je také hlučnost.

Toto byly základní parametry a vlasnosti, které sledujeme při výběru sekačky. Podrobněji budou postupně  vysvětleny v článcích na tomto webu. Typy jednotlivých sekaček jsou představeny na samostatné stránce: Typy sekaček