Stříhání a úprava okrajů trávníku

Krásně posekaný trávník je pastva pro oči. Aby byl vzhled trávníku a celé zahrady dokonalý, je třeba se zaměřit na detaily. Začistit a zarovnat okraje trávníku podél cest, okolo plotu nebo záhonů.

A jak udržet trávu, aby nám nepřerostla přes okraje a jak zarovnat okraje trávníku? Použijeme k tomu speciální pomocníky:

  • ořezávače hran
  • nůžky na trávník
  • strunové vyžínače

Ořezávač hran

Ruční půlkulatý nástroj pro zarovnání hran travníků. Půlkulatý nástroj je připevněn k násadě. Práce s ním je velice jednoduchá. Nástroj umístíme na hranu trávníku a sešlápneme, takto postupujeme podél okraje trávníku a ten zarovnáme.

Ořezávač hran trávníků - foto: wolf-garten

Ořezávač hran trávníků – foto: wolf-garten

Nůžky na trávník

Klasický pomocník pro zastřižení okrajů trávníků. Na trhu jsou v nůžky na trávník ruční nebo akumulátorové.

Ruční nůžky na trávník mají většinou otočnou střižnou hlavu a ergonomické rukojetě pro lepší použití a manipulaci. Kvalinější pak i chrániče prstů. Jsou vhodné pro menší plochy. Jejich výhodou je nižší cena. Velmi kvalitní a oblíbené jsou od firem: Wolf-Garden, Fiskars nebo Gardena.

ruční nůžky na trávník - foto: wolf-garten

ruční nůžky na trávník – foto: wolf-garten

Akumulátorové nůžky na trávník

Akumulátorová technologie se postupně z ručního nářadí pro dílnu přesouvá také na zahradu. A nůžky na trávník byly jedny z prvních u kterých ji výrobci využily. Akumulátorové nůžky volíme pro větší plochy.

Některé modely mají možnost výměny nástroje. Můžeme je pak použít i pro tvarování okrasných keřů.

V této technologii je nejdále firma Bosch, velmi dobré jsou také aku nůžky od Wolf Garten nebo Gardeny, postupně se přidávají i další výrobci.

Technologie se stále zlepšuje. Nůžky jsou lehké, obsluha a manipulace je snadná. Akumulátory mají dobrou kapacitu a pracovní doba se prodlužuje až na 80-100 min na jedno nabití.

Vyžínače

Okraje trávníků okolo cest a záhonů a plotů lze také upravovat pomocí vyžínačů. Pro tento typ údržby se hodí spíše menší, lehké akumulátorové nebo elektrické vyžínače. Ideálně s otočnou a nastavitelnou strunovou hlavou.

 

vyžínač Wolf-Garten GT845 - otočná hlava

vyžínač Wolf-Garten GT845 – otočná hlava

Kde koupit?

Nářadí pro údržbu hran trávníku doporučujeme zakoupit v těchto obchodech:

svet-travniku.cz – specializovaný shop se sortimentem pro údržbu trávníku

kasa.cz – obchodní galerie s rychlým a spolehlivým dodáním

Náš tip

Okraje a hrany trávníku začišťujte před samotným sečením celé plochy. Sekačkou při sečení pak bez námahy seberete ostříhaný a seříznutý materiál do koše sekačky.