Jak správně zazimovat sekačku

Na konci podzimu, když máme poslední sečení trávníku za sebou, se také musí postarat o sekačku. Správně ji zazimovat.

Jde hlavně o

 • vyčištění
 • palivo
 • olej a filtr
 • nůž

Kdy sekat trávník naposledy? Přečtěte si článek: Sečení trávníku na podzim

jak-1

Čištění sekačky

Každý výrobce sekaček doporučuje pro dosažení dlouhodobé funkčnosti a životnosti sekačku důkladně čistit po každém sečení. Řekněme si popravdě, kolik z Vás dokonale vyčistí sekačku po každé seči:-)

Na podzim je to ale nutnost, proto je zde pár bodů, které vám pomohou a sekačce udělají radost…

 • Nalepené zbytky trávy očistěte dřevěnou škrabkou.
 • Spodní část sekačky následně vyčistěte kartáčem a vodou. Vodu používejte pouze na spodní část,  na ostatní součásti sekačky by voda neměla působit.
 • Zbytky suché trávy a horní kryt můžete vysát průmyslovým vysavačem nebo použijte proud vzduchu z kompresoru. Následně horní kryt sekačky a motor setřete vlhkým či suchým hadrem.
 • Důležité je řádně vyčistit chladící žebra motoru a okolí výfuku! Zde opět pomůže vzduch z kompresoru.

A by měla sekačka na trávník správný lesk a ochránit lak na nalakovaných částech, použijte na vrchní kryt neagresivní leštící přípravek.

Palivo

O zbylé palivo se můžeme postarat na dva způsoby.

 • úplně prázdná
 • plná se stabilizátorem

Nádrž sekačky by měla zůstat úplně prázdná. Pokud nepřidáte do paliva stabilizátor, nádrž zcela vyprázdněte

Nejlépe je motor nechte následně běžet tak dlouho, než se všechny zbytky paliva spálí a motor sám vypne.

Pokud volíte variantu s plnou nádrží, tak před uskladněním dolijte plnou palivovou nádrž.

Má to svou výhodu: Naplněním nádrže předejdete kondenzaci vlhkosti v palivové nádrži a předejdete korozi a tvorbě vodního kamene. Ale také nevýhodu: Palivo ztratí přes zimu zápalnost – pokud se nechá v nádrži, budete mít na jaře potíž se startováním.

Proto je nutné použít stabilizátor paliva, například Stabilizátor paliva FuelFit nebo jiný, v odborné prodejně vám doporučí správný k vašemu motoru. Po dolití paliva a stabilizátoru motor na chvilku nastartujte, aby se stabilizátor dostal do celého palivového systému včetně karburátoru.

Stabilizátor paliva také předchází tvorbě pryskyřičných usazenin v palivové soustavě a v důležitých částech karburátoru.

Svíčka, olej a filtr

Stav oleje by měl před zazimováním odpovídat provoznímu stavu, pokud ne olej doplňte. Zkontrolujte vzduchový filtr. Znečištěný filtr vyčistěte nebo vyměňte.

Kontrola a čistění filtru u benzínové sekačky by se měla provádět alespoň jednou ročně. Stejně tak i olej. Výměna oleje se doporučuje u zaběhnutých strojů provádět jednou ročně, za tepla a při odpojených svíčkách.

Nezapomeňte také na svíčku. Zapalovací svíčka se doporučuje vyměňuje jednou 1-2 roky. Jak poznáme, že nadešel čas pro výměnu svíčky?

 • na svíčce nachází těžko odstranitelná špína
 • porcelán je popraskaný
 • elektrody jsou spálené.

Stav svíčky nám také může pomoci odhalit další nedostatky u motoru sekačky. Například v případě, že by byla svíčka zaolejovaná, mohou být netěsné pístní kroužky ⇒ sekačka do servisu.

Jinak stačí pomocí drátěného kartáče vyčistit úsady, které se na svíčce po sezoně vytvořily. Dobrá funkce zapalovací svíčky je jistota pro spolehlivého startu sekačky.

Příslušenství pro sekačky vybírejte zde >> Příslušenství pro sekačky, oleje, nové nože … 

Nůž sekačky

Kvalita sečení závisí nejvíce na kvalitě nabroušení nože sekačky. Sečení ostrým nožem znamená zdravější a krásnější trávník. Samozřejmě nejkvalitnější sečení je pomocí vřetenových sekaček … .

Jak správně sekat trávník? Více se dozvíte v článku Správné sečení trávníku, přečtěte si ho!

 • Nůž sekačky je nutné nabrousit a vyvážit.
 • Nůž sekačky a jiné ocelové části, které nejsou chráněny nátěrem opatříme na zimu vrstvičkou konzervačního oleje.

Zkontrolujte také celkový stav nože. Může být ohnutý nebo jinak mechanicky poškozený. Ohnutý nůž doporučujeme vyměnit. Nemá cenu ho rovnat. Stejně tak ihned z bezpečnostních důvodů vyměňte jinak poškozený nůž.

Nůž sekačky musí být správně vyvážený. Nevyvážený nůž způsobuje vibrace sekačky, nejen že správně neseče trávník, ale také může dojít až k uvolnění nože a následnému úrazu.

Tipy na závěr

 • Při provádění vše údržbových prací na vaší sekačce dodržujte pokyny v návodu na použití, který je dodáván se sekačkou, případně odvezte sekačku do odborného servisu a nechte ji seřídit.
 • Přes zimu uložte sekačku na suchém a bezprašném místě.
 • Sekačku nezavěšujte ani nenaklápějte, skladujte ji v „normální“ poloze. Některé sekačky se mohou skladovat se složenou rukojetí a na stojato, ale takto skladujte přes zimu jen k tomu určené sekačky.
 • Sekačka se startovacím akumulátorem musí být chráněna před mrazem, lepší je akumulátor vyjmout a správně přes zimu uskladnit.

Péče o motor a jeho části a provozní kapaliny jsou určeny pro benzínové motory sekaček. U elektrických sekaček je důležité jejich dokonalé vyčištění a péče o nůž.