3 tipy před koupí sekačky

Vybíráte novou sekačku na trávník? Rozhodujete se mezi elektrickou nebo benzínovou? Jakou vlastně zvolit? Sekačka je nejčastěji používaný kus zahradní techniky. V sezoně, kdy je trávník v plném růstu ji z garáže, z kůlny nebo zahradního domku vytahujeme každý týden.

 
 

Podle čeho tedy vybrat tu správnou, aby dobře sloužila a vydržela. Mám pro Vás tři základní tipy.

3 klíčové otázky před koupí sekačky

No, vlastně nejsou tak tipy, jako spíše otázky. Zkuste si na tyto otázky odpovědět a hned budete mít ve výběru sekačky jasněji.

1.Jak velkou plochu budu sekat?

Zatímco na malé předzahrádky a menší a střední pozemky do 400 m2 vám v pohodě vystačí elektrická, nebo ruční vřetenová sekačka, u větších pozemků je optimálnější volbou sekačka benzínová případně akumulátorová.

U benzínových sekaček pro větší plochy je vhodné zvolit typ s pojezdem, který výrazně usnadní sečení a sníží vaší námahu.

Samozřejmě s narůstající plochou by měl vzrůstat i výkon motoru a záběr sekačky. Pro pozemky nad 800 m2 můžete zvažovat nákup zahradního traktoru nebo rideru.

Sekačka

Riwall RPM 4635

  • záběr: 46 cm
  • Koš: 60 l
  • Pojezd: Ano
  • Pro plochy do 800 m2

2.Jak členitý je můj pozemek?

Máte na zahradě hodně keřů, stromů a záhonů? Je tvar trávníku hodně členitý? Pro členitější pozemky je rozhodně lepší volit sekačky, které nemají kabel (benzinová, akumulátorová). Mezi stromy, keři a jinými překážkami by vám totiž kabel vadil.

Pro dorovnání okrajů trávníku můžete zvolit akumulátorový strunový vyžínač, více si přečtěte v článku: Akumulátorové strunové vyžínače. Je třeba myslet i detaily:-)

3. Má můj pozemek sklon?

U svažitých terénů se vám bude hodit sekačka s pohonem kol. Z tlačení sekačky bez pojezdu do kopce by vás totiž záhy bolely nejen ruce. Ušetřete si práci, záda a ruce.

Pokud je sklon pozemku větší, poraďte se s prodejce. Pro pozemky s větším sklonem není vhodná ani benzínová sekačka. Může dojít k zadření, motor na to nemusí být uzpůsoben.

Tak jaké jsou Vaše odpovědi? Napověděli Vám? Měli by Vám dát radu, jaký typ sekačky zvolit. A co dalšího rozmyslet a na co si dát pozor? Značka, záběr sekačky, výkon motoru, další funkce sekačky a její ovládání … . Další praktické informace najdete na stránce Jak vybrat sekačku.

 

Kam dále?

Přečtěte si také:

Akumulátorové strunové vyžínače

Rychlé tipy na správnou péči o sekačku

Správné sečení trávníku